Geometria kół Katowice


Bezpieczeństwo za kierownicą zależy nie tylko od stanu opon, hamulców czy zawieszenia pojazdu, ale w ogromnym stopniu przyczynia się do niego również geometria kół w naszym samochodzie. I choć większość kierowców rozumie zagadnienia typu wyważanie opon czy ustawianie zbieżności, to ustawienia geometrii obejmują znacznie więcej elementów. Dowiedz się, dlaczego to takie ważne i na jakie usługi możesz liczyć w naszym warsztacie.

Geometria kół Katowice – co to jest?

Na ułożenie kół w samochodzie składa się wiele elementów, a podstawowe parametry mające wpływ na prawidłowe zachowanie na drodze czy trajektorię jazdy to zbieżność, kąt pochylania kół, kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy czy kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy. Najczęściej wspominana zbieżność dotyczy położenie przednich kół względem siebie – mogą być one skierowane do zewnątrz, do wewnątrz lub równolegle. Inny ważny element geometrii to kąt nachylenia kół, który mówi nam o tym, czy koło jest pochylone w stronę wnętrza pojazdu, czy na zewnątrz, w oparciu o kąt pomiędzy pionem a płaszczyzną koła. Inny parametr to kąt pochylenia sworznia zwrotnicy, czyli pomiędzy sworzniem zwrotnicy a prostą pionową koła. Wspomnieć można jeszcze o kącie wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy, czyli o kolejnym elemencie, tym razem dotyczącym nachylenia osi sworznia w stosunku do prostej pionowej koła. Jak zatem nietrudno zauważyć, prawidłowe ustawienie geometrii kół obejmuje wiele elementów i wcale nie jest zadaniem prostym.

Geometria kół Katowice – jak wygląda ustawianie?

Głównym miejscem do manipulowania kątami pomiędzy poszczególnymi elementami wpływającymi na geometrię kół są drążki i mocowania wahaczy. Drążek kierowniczy i drążek zbieżności pozwalają na ustawienie osi kół w prawidłowych pozycjach względem innych elementów układu kierowniczego czy układu przenoszenia napędu. Takie ustawienia nie muszą być przesadnie czasochłonne, jednak w dużej mierze zależy to od tego, czy mechanik dysponuje odpowiednimi narzędziami i oprzyrządowaniem do kontroli geometrii. Zanim przystąpi się do korygowania geometrii, zawsze należy przyjrzeć się silentblokom wahacza, które są jednymi z najszybciej zużywających się elementów i mogą utrudniać prawidłowe ustawienie geometrii. Poza nimi koniecznie należy ocenić stan sworzni wahaczy i drążek kierowniczy, a zwłaszcza jego końcówki. Wszystkie te elementy bardzo cierpią podczas jazdy po nierównych drogach, których niestety wciąż nie brakuje w naszym kraju.

Geometria kół Katowice – kiedy czas się nią zająć?

Jakie objawy wskazują na nieprawidłową geometrię kół? Między innymi samoistne skręcanie samochodu na prostej drodze – zwłaszcza po puszczeniu koła kierownicy. Może wystąpić również opóźniona reakcja na ruchy kierownicą, tzw. pływanie po drodze, piszczenie opon podczas dynamicznej jazdy na zakrętach czy nierównomierne zużywanie ogumienia.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy wskazujące na potencjalne nieprawidłowości w obrębie geometrii kół, to nie bagatelizuj problemu. Jazda samochodem w takim stanie to nie tylko przyspieszone zużywanie elementów układu kierowniczego (m.in. maglownicy) czy opon, ale przede wszystkim problem z bezpieczeństwem. Samochód z niewłaściwą geometrią kół zachowuje się nieprzewidywalnie, przez co kierowca może stwarzać zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego

Geometria kół Katowice – u nas o nią zadbasz!

Niezależnie od tego, czy chcesz tylko sprawdzić geometrię kół w swoim samochodzie, czy przychodzisz z konkretnym problemem – u nas znajdziesz kompleksową pomoc. Kontrolę i regulacje przeprowadzamy przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu diagnostycznego o wysokiej precyzji, dzięki czemu mamy pewność, że będziemy w stanie wyregulować każdy samochód. Nasi doświadczeni pracownicy najpierw ocenią stan najważniejszych elementów wpływających na geometrię, a następnie przejdą do skorygowania zauważonych nieprawidłowości, choć niekiedy może to wiązać się z wymianą pewnych elementów układu kierowania. Kiedy geometria będzie gotowa, możesz zająć się oponami, które zapewne ucierpiały podczas jazdy ze złymi ustawieniami – tym zajmie się nasz dział wulkanizacja Katowice. Zapraszamy więc do wizyty!

Naprawiamy samochody wszystkich marek

Opinie naszych klientów

83187865480607b7d62e893b2f9c791e
Fachowa obsluga. Ceny przyzwoite, i długo nie musiałem czekać na naprawę, a to się liczy. Polecam.
Krzysiek
dobrymechanik.pl
83187865480607b7d62e893b2f9c791e
Bardzo sprawny warsztat i nie naciągający na niekonieczne wymiany. Polecam
Witold
dobrymechanik.pl
83187865480607b7d62e893b2f9c791e
Standardowy przegląd, wymiana płynów + filtry. Bez uwag, Szybko i za rozsądną cenę!!!
Slavol
dobrymechanik.pl

Skontaktuj się z nami