Wymiana amortyzatorów Katowice

wymiana amortyzatorów Katowice

Zawieszenie samochodu ma ogromny wpływ nie tylko na komfort podczas jazdy, ale również na bezpieczeństwo podróżnych i innych uczestników ruchu. Właściwe funkcjonowanie tego układu oznacza pewniejsze pokonywanie nierówności, ale również wchodzenie w zakręty i kontrolę nad samochodem – niezależnie od warunków na drodze czy aktualnej sytuacji. Jednym z ważnych elementów, mających wpływ na funkcjonowanie zawieszenia są amortyzatory, których wymiana nie jest czynnością przesadnie trudną, ale zaniedbania czy błędy potrafią znacząco wpłynąć na funkcjonowanie samochodu – co przekłada się zarówno na wynik przeglądu diagnostycznego, jak i na nieprzewidywalne zachowanie na drodze.

Wymiana amortyzatorów Katowice – niedoceniana, choć ważna

Zużyte amortyzatory bardzo często są niemal niewykrywalne przez właścicieli pojazdów. Z jednej strony wpływa na to fakt, że stopniowo tracą one swoją sprawność, a w dodatku ich gorsze funkcjonowanie jest maskowane np. przez sprężyny i inne elementy zawieszenia. Bardzo często do mechanika trafia samochód, którego amortyzatory już w ogóle nie funkcjonują, a właściciel w ogóle nie zauważył różnicy. Dopiero po ich wymianie dostrzega, że znacząco zmienił się sposób, w jaki zachowuje się samochód. Jednak to właśnie amortyzatory zapewniają stabilizację toru jazdy, szczególnie podczas pokonywania nierówności. Wpływa to na drogę hamowania czy „trzymanie się” na drodze podczas pokonywania zakrętów. Zużyte amortyzatory mogą nawet uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa jak ABS czy ESP. Dlatego są one jednym z kluczowych elementów dla prawidłowego zachowania samochodu na drodze.

Wymiana amortyzatorów Katowice – kiedy czas na wymianę?

Jakie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę i zachęcić do odwiedzenia warsztatu? Dla wielu są to obiekcje diagnostów podczas przechodzenia obowiązkowego przeglądu diagnostycznego. Jednak amortyzatory stopniowo zaczynają tracić swoją sprawność – jego żywotność jest szacowana na 100 – 150 tysięcy kilometrów, jednak może ulec skróceniu, na skutek jazdy po drogach niskiej jakości, nieodpowiedniego stylu jazdy (np. hamowanie na dołkach) czy zaniedbań w odniesieniu do pozostałych elementów zawieszenia. Oczywiście to nie jest tak, że spadek sprawności amortyzatorów jest niewykrywalny dla użytkownika – wcześniej można zauważyć m.in. „pływanie” samochodu podczas jazdy i mocne wychylanie się w przód podczas hamowania, kołysanie się samochodem (nawet przy wsiadaniu i wysiadaniu), utratę przyczepności podczas jazdy po nierównościach, charakterystyczne odgłosy podczas pracy amortyzatora czy „pocenie się”, czyli wyciek oleju. Wizyta na stacji diagnostycznej czy w warsztacie wyposażonym w urządzenia pomiarowe pozwoli błyskawicznie potwierdzić lub rozwiać wątpliwości co do stanu amortyzatorów. Przyjmuje się, że zakres użytkowy amortyzatorów oscyluje w granicach 85-50%, jeśli więc Twoje amortyzatory wykazują niższe wartości tłumienia nierówności, to nie jest tak, że „trochę gorzej działają”, tylko już nie spełniają swojej funkcji.

Wymiana amortyzatorów – nie trudna, ale wymagająca

W większości samochodów wymiana amortyzatorów nie jest szczególnie trudna, jednak jest to czynność czasochłonna i wymagająca zastosowania odpowiednich narzędzi. Większość posiadaczy samochodów raczej nie zechce zabrać się za to samodzielnie i zdecyduje się na oddanie auta w ręce wykwalifikowanego warsztatu, który nie tylko zrobi to szybciej, ale również zapewni im pełen profesjonalizm świadczonej usługi. Jeśli podejrzewasz, że amortyzatory w Twoim aucie mogą nie funkcjonować poprawnie lub po prostu chcesz je wymienić, to przywieź swój samochód do nas. Nie tylko wykonamy przegląd i poinformujemy Cię o wydajności tego elementu, ale również kompleksowo przejrzymy pozostałe elementy Twojego zawieszenia, układu hamulcowego i kierowniczego. Wykonujemy także inne usługi, jak np. wymiana tarcz hamulcowych i klocków, końcówek drążków kierowniczych, stabilizatorów, wulkanizację i wiele innych, związanych z utrzymaniem Twojego samochodu w należytym stanie, zapewniającym bezpieczeństwo na drodze. Niezależnie jakie masz auto, przygotujemy go dla Ciebie do kolejnej wyprawy!

Naprawiamy samochody wszystkich marek

Opinie naszych klientów

83187865480607b7d62e893b2f9c791e
Fachowa obsluga. Ceny przyzwoite, i długo nie musiałem czekać na naprawę, a to się liczy. Polecam.
Krzysiek
dobrymechanik.pl
83187865480607b7d62e893b2f9c791e
Bardzo sprawny warsztat i nie naciągający na niekonieczne wymiany. Polecam
Witold
dobrymechanik.pl
83187865480607b7d62e893b2f9c791e
Standardowy przegląd, wymiana płynów + filtry. Bez uwag, Szybko i za rozsądną cenę!!!
Slavol
dobrymechanik.pl

Skontaktuj się z nami