Wymiana paska rozrządu Katowice

wymiana paska rozrządu Katowice

Dla większości kierowców pierwszą czynnością po zakupie samochodu, szczególnie tego z nieznaną przeszłością, jest wymiana „rozrządu”, czyli paska wraz z pozostałymi elementami układu. Boimy się wysokich wydatków, więc zapobiegawczo preferujemy uniknąć ryzyka jego pęknięcia. Dlaczego rozrząd ma takie znaczenie dla samochodu? Co może się stać, jeśli zaniedbasz jego wymiany i pęknie? Dlaczego zdecydować się na jego wymianę właśnie u nas?

Wymiana paska rozrządu Katowice – dlaczego tak ważna?

Podczas pracy silnika spalinowego (niezależnie czy mówimy o benzynowym, czy Dieslu) kluczowa jest odpowiednia synchronizacja pomiędzy pracą tłoków wewnątrz cylindra (napędzanych zachodzącymi detonacjami) a układu zasilającego jednostkę w mieszankę paliwowo-powietrzną oraz umożliwiającego spalinom opuszczenie cylindra. W gruncie rzeczy należy więc zsynchronizować ze sobą wał korbowy (do którego przymocowane są korbowody) z wałkiem rozrządu, sterującym pracą zaworów ssących i tłoczących. W samochodach z bezpośrednim wtryskiem (a więc większości współczesnych Diesli i sporej liczbie benzyniaków) pasek rozrządu napędza również pompę wtryskową, a także pompę oleju i wody. To całkiem sporo zadań jak na niewielki kawałek gumy! Najgorsze może jednak przydarzyć się, jeśli doszłoby do jego zerwania – najczęściej dochodzi tu bowiem do kolizji tłoka z zaworami, kończącego się ich skrzywieniem i koniecznością przeprowadzenia kosztownego remontu. Dlatego właśnie większość kierowców stara się skrupulatnie przestrzegać zalecanych przez producentów interwałów.

Wymiana paska rozrządu Katowice – jak często?

Stwierdzenie stopnia zużycia paska rozrządu jest dość problematyczna. O ile w przypadku innych elementów samochodu dość wyraźnie można dostrzec objawy zużycia, to w przypadku gumowego paska rozrządu nie sposób dostrzec jakichkolwiek symptomów wskazujących na konieczność rychłej wymiany. Do jego pęknięcia dochodzi zupełnie niespodziewanie i niestety jest wówczas za późno na zredukowanie zniszczeń. Nawet ocena stanu paska przez mechanika jest dość orientacyjna i dlatego lepiej profilaktycznie go wymieniać – szczególnie że producenci podają zalecane interwały wymian. Najczęściej oscylują one pomiędzy 60 a 120 tysięcy kilometrów, choć jeśli zastosowany pasek jest nieoryginalny, to należy go wymienić o 20 – 30% wcześniej. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że sama wymiana powinna obejmować nie tylko pasek, ale również napinacze, pompę wody, rolki napinające, rolki prowadzące, śruby i szpilki – a więc elementy także ulegające zużyciu.

Niekiedy może okazać się konieczna wymiana paska rozrządu nawet przed osiągnięciem zalecanego przebiegu – np. jeśli wiele lat nie był wymieniany (najczęściej po około 5 latach guma ulega zużyciu) lub doszło do jego zabrudzenia płynami eksploatacyjnymi samochodu jak olejem, płynem chłodniczym czy detergentami. Wówczas znacząco rośnie prawdopodobieństwo jego pęknięcia.

Wymiana paska rozrządu Katowice – nie ryzykuj, po prostu wymień

Chociaż perspektywa oszczędzenia kilkuset złotych może wydawać się bardzo kusząca, to nie warto przesadnie oszczędzać. Przeciąganie okresów pomiędzy wymianami czy zaniechanie wymiany po kupnie auta z nieznaną przeszłością może bardzo szybko się zemścić. Koszty remontu jednostki napędowej liczone są w tysiącach złotych, a bardzo często nawet po regeneracji silnik nie zachowuje się jak oryginał. Dlatego nie warto oszczędzać ani na paski, ani na pozostałych elementach układu i wymieniać wszystko na raz, stosując nienajgorsze zamienniki.

Wymiana paska rozrządu Katowice – z nami to proste

Posiadamy na stanie kompletne zestawy rozrządu do praktycznie wszystkich modeli samochodów poruszających się po naszych drogach. Dlatego jesteśmy w stanie sprawnie i jeszcze tego samego dnia wymienić pasek rozrządu i oddać w pełni sprawy samochód w Twoje ręce. Zajmuje to, co prawda kilka godzin, ale oznacza kolejnych kilka lat spokoju. U nas kompleksowo zadbasz o swój pojazd – oferujemy szereg innych usług jak wymiana uszczelki pod głowicą, wymiana filtrów i płynów eksploatacyjnych, naprawy zawieszenia, układu kierowniczego czy hamulców. Przyjedź, a Twoje auto będzie gotowe do kolejnego wyjazdu!

Naprawiamy samochody wszystkich marek

Opinie naszych klientów

83187865480607b7d62e893b2f9c791e
Fachowa obsluga. Ceny przyzwoite, i długo nie musiałem czekać na naprawę, a to się liczy. Polecam.
Krzysiek
dobrymechanik.pl
83187865480607b7d62e893b2f9c791e
Bardzo sprawny warsztat i nie naciągający na niekonieczne wymiany. Polecam
Witold
dobrymechanik.pl
83187865480607b7d62e893b2f9c791e
Standardowy przegląd, wymiana płynów + filtry. Bez uwag, Szybko i za rozsądną cenę!!!
Slavol
dobrymechanik.pl

Skontaktuj się z nami